Sprzedawali organy w sieci, trafili w ręce policji

Policjanci zajęli się ludźmi, którzy chcieli sprzeda w sieci własne organy. 23 osoby już usłyszały zarzuty, a pod sąd może trafić jeszcze kilkadziesiąt kolejnych internautów, którzy oferowali pozbycie się szpiku kostnego, nerek, czy części wątroby.

23 osoby usłyszały zarzuty związane z oferowaniem poprzez internet sprzedaży swoich organów, głównie nerek – to bilans przeprowadzonej przez policję w całym kraju akcji pod kryptonimem „Anons”. Jak powiedział PAP w piątek rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski funkcjonariusze zajmujący się m.in. cyberprzestępczością i handlem ludźmi przeprowadzili po raz pierwszy na tak dużą skalę akcję wymierzoną w osoby oferujące w internecie swoje narządy.

Wzięło w niej udział 80 komend w całym kraju. Sprawdziliśmy w sumie 250 takich ogłoszeń. Niektóre były ogłoszeniami tych samych osób. Ustaliśmy 95 adresów i przesłuchaliśmy w sumie 105 osób – powiedział rzecznik. Jak dodał 23 spośród nich już usłyszały zarzuty dotyczące oferowania do przeszczepu za pieniądze swoich własnych organów. Grozi za to do roku więzienia. 66 osób zostało uprzedzonych, że może usłyszeć takie zarzuty po analizie zabezpieczonych komputerów – powiedział Sokołowski.

95 proc. spośród sprawdzanych przez policję ogłoszeń dotyczyło nerek. Pozostałe m.in. płatów wątroby i szpiku kostnego. Niektórych ze sprawdzanych osób nie było w domu. Dlatego na pewno będziemy kontynuować akcję – zaznaczył Sokołowski. Podkreślił, że z informacji policji wynika, iż żaden z oferowanych organów nie został wykorzystany do przeszczepu.

Zgodnie z ustawą z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów w naszym kraju obowiązuje całkowity (!) zakaz handlu ludzkimi narządami. Karalne jest również rozpowszechnianie ogłoszeń o ?odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia?, co grozi pozbawieniem wolności do roku. Takiej samej karze podlegają również osoby, które ?bez wymaganego pozwolenia, prowadzą działalność przewidzianą przepisami ustawy dla banku tkanek i komórek?.  Pozbawienie wolności do lat 3 grozi osobie która ?bez wymaganego pozwolenia, pobiera komórkę, tkankę lub narząd w celu ich przeszczepienia albo je przeszczepia? oraz ?bez wymaganej zgody wywozi z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub wwozi na to terytorium komórkę, tkankę lub narząd?.

Źródło: dziennik.pl /pap
Zdjęcie: policja.gov.pl