Przeszczep najmniejszego sztucznego serca na świecie

W szpitalu Bambino Ges? w Rzymie przeprowadzono przeszczep serca u 16-miesięcznego dziecka, cierpiącego na kardiomiopatię rozstrzeniową. Małemu pacjentowi wszczepiono sztuczne mikroserce o długości 5 centymetrów i szerokości 1 centymetra, które było najmniejszym sercem przeszczepionym kiedykolwiek człowiekowi.

Operacja musiała odbyć się w trybie pilnym, gdyż stan zdrowia dziecka był bardzo zły i nie pozwalał na czekanie na przeszczep serca od dawcy. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń sztuczne serce zostało sprowadzone ze Stanów Zjednoczonych, gdzie znajdowało się w fazie eksperymentalnej w ramach programu badawczego Narodowego Instytutu Zdrowia. Urządzenie było wcześniej testowane jedynie na zwierzętach.

Sztuczne serce podtrzymywało życie dziecka przez 13 dni, do czasu przeprowadzenia przeszczepu serca od dawcy. Jak podaje dr Antonio Amodeo z rzymskiego szpitala, operacja trwała 8 godzin i była ekstremalnie trudna, ale w tym momencie dziecko czuje się dobrze i cieszy się doskonałym zdrowiem.

Il Messaggero, 22.05.2012 (Tłum. i oprac. Katarzyna Wójcik / bioetyka.krakow.pl)