Przeszczep rogówki – trzy nowatorskie zabiegi prof. Wylęgały

Rogówka, która kształtem przypomina wypukłe szkiełko od zegarka, chroni wewnętrzne struktury oka przed uszkodzeniami i umożliwia dobre widzenie. Ma grubość 0,535 mm i średnicę 11 mm. Proszę więc sobie wyobrazić, że okuliści z Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, przeszczepiając rogówkę, dzielą to maleństwo na warstwy, tak by jedna rogówka od zmarłego dawcy służyła aż trzem chorym. Trudno uwierzyć?

Prof. Edward Wylęgała, okulista z katowickiego szpitala, już nieraz udowodnił, że niemożliwe staje się możliwe. Właśnie wraz z prof. Efdalem Yoeruekiem z Kliniki Okulistyki Uniwersytetu Eberhard Karls w Tubingen w Niemczech przeprowadził trzy takie nowatorskie zabiegi.

– W klasycznym przeszczepie wymieniamy pełnej grubości tkankę niezależnie od tego, że zwykle większa cześć rogówki biorcy jest zdrowa – mówi nam prof. Wylęgała. – W przeszczepach warstwowych wymieniamy jedynie chorą warstwę. Dlatego dzielimy przeszczepy na warstwowe przednie (wymieniamy przednią cześć rogówki) i warstwowe tylne (wymieniamy tylną cześć rogówki). Problem tkwi w tym, że musimy wypreparować „część rogówki” o grubości zaledwie 0,012 mm. Zabieg wymaga więc niezwykłej precyzji.

Wprowadzenie nowej techniki zabiegowej było możliwie dzięki współpracy z niemieckim specjalistą. Jak dodaje prof. Wylęgała, dzięki umiejętnemu podzieleniu rogówki można ją wykorzystać dla trzech przeszczepów. Przeszczep warstwowy przedni wykonuje się najczęściej w chorobie nazwanej stożkiem rogówki, przeszczep warstwowy tylny u chorych z obrzękiem rogówki, natomiast przeszczep rąbkowych komórek macierzystych u chorych po oparzeniach rogówki.

– W sumie dzięki temu rogówki jednego dawcy umożliwiają wykonanie sześciu przeszczepów. W aspekcie borykania się z wielkimi trudnościami w pozyskaniu tkanki do przeszczepu jest to zbawienne dla wielu pacjentów – ocenia prof. Wylęgała.

Województwo śląskie jest potentatem, jeśli chodzi o przeszczepy rogówki od zmarłych dawców. Rocznie wykonuje się ok. 500 takich zabiegów na 800-900 transplantacji w całej Polsce. Największa w tym zasługa świetnych ośrodków przeszczepowych prof. Wylęgały oraz kliniki okulistycznej prof. Wandy Romaniuk w Katowicach przy ul. Ceglanej.

Przyczyny przeszczepów

  • Obrzęk rogówki po operacji usunięcia zaćmy (zwyrodnienie pęcherzowe rogówki).
  • Stożek rogówki.
  • Blizny po zapaleniu herpetycznym rogówki.
  • Inne blizny rogówki, takie jak owrzodzenie, zapalenie miąższowe, uraz.
  • Zwyrodnienia i dystrofia rogówki.
  • Powtórna keratoplastyka.
  • Oparzenia chemiczne.
  • Zakażenie bakteryjne, grzybicze, wirusowe.

Źródło: Dziennik Zachodni