Światowy Dzień Donacji i Transplantacji

26 października przypada Światowy Dzień Donacji i Transplantacji. Ma zwracać uwagę na problem przeszczepiania tkanek i narządów.

Dr Jarosław Czerwiński z Centrum Organizacyjno – Koordynacyjnego ds. Transplantacji ,,Poltransplant?  powiedział Radiu Podlasie,  że w Polsce pobrań narządów od zmarłych dawców jest za mało, mimo klimatu przyjaznego transplantacjom.

– Jak wynika z przeprowadzanych ankiet, nastawienie polskiego społeczeństwa jest dobre i postawy wypływające z takiego nastawienia też są przyzwoite. Akceptację na pobranie narządów od osób zmarłych celem przeszczepienia deklaruje około 80-90% społeczeństwa, z czego olbrzymia część deklaruje, że sami staliby się zmarłymi dawcami. Ponadto duża część tych osób akceptuje możliwość pobrania narządów po śmierci bliskich osób. Odsetek sprzeciwów osób bliskich na pobranie po śmierci komórek, tkanek i narządów to jest około 10-13% wszystkich możliwości pobrań ? nie jest to zatem dużo ? powiedział Dr Jarosław Czerwiński.

Dr Jarosław Czerwiński powiedział, że transplantacje tkanek i narządów są uznanymi metodami leczenia poprawiającymi komfort życia chorych i pozwalającymi im na powrót do normalnego trybu życia.

W ubiegłym roku w Polsce dokonano 1122 przeszczepów narządów. Z przeszczepionymi narządami żyje w naszym kraju kilkanaście tysięcy osób.

Źródło: AI/Siedlce [ep]