Przeszczepiają plastikowe organy

Rewolucja w transplantologii. Wytwarzane w laboratoriach ze specjalnego plastiku sztuczne nosy i uszy można wszczepiać ludziom. Mają pomóc odzyskać sprawność tym, którzy z różnych powodów nie mają węchu lub słuchu. Inżynierowie z Londynu produkują już także m.in. małżowiny uszne czy tchawice.

Sztuczne organy zbudowane są ze specjalnego plastiku, który zawiera mikroskopijne pory. To w tych miejscach niewidocznych gołym okiem, osiadają komórki macierzyste i mnożą się, dzięki czemu organizm nie odrzuca ciała obcego i przeszczep się przyjmuje.

Naukowcy od wielu lat na różne sposoby próbują wykorzystać podobne technologie. Lekarze podjęli się na przykład przeszczepienia tchawicy, pochodzącej od zmarłego dawcy.

organu usunięto komórki dawcy, pozostawiając jedynie jego szkielet. Potem zaczęto na nim namnażać komórki kobiety, która była biorcą. Tak przygotowany organ posłużył lekarzom do wymiany lewego oskrzela. W podobny sposób udało się wyhodować pęcherz moczowy, serce, a nawet wątrobę, jednak do tej pory jedynie zwierzęce.

Sztuczne kontra naturalne

Laboratorium profesora Alexa Seifailiana z Londynu poszło jeszcze dalej. Przeszczepia się tu sztuczne, plastikowe szkielety nosa lub ucha. – Wyhodowanie serca lub wątroby dla człowieka powoli staje się możliwe. Gorzej jest z bardziej skomplikowanymi organami, takimi jak płuca czy mózg – zauważa jednak prof. Seifalian.

Sceptyczny wobec nowych metod przeszczepiania organów jest jednak dr. Adam Domanasiewicz, chirurg ze szpitala im. św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. – Przyszłość należy do transplantologii pod warunkiem, że jesteśmy w stanie pokonać barierę immunologiczną. W tej chwili my ją przełamujemy sztucznie, chemicznie, ale są prowadzone bardzo zaawansowane prace, aby uzyskać możliwość tolerancji wobec obcego białka, czyli przeszczepu – mówi.

Doktor Bartłomiej Noszczyk, zajmujący się chirurgią plastyczną uważa, że przyszłość będzie należeć do całkowicie naturalnych materiałów.

– Wydaje mi się, że w nieco bardziej odległej przyszłości większość tych materiałów sztucznych, które są łączone z komórkami, czy to macierzystymi, czy naturalnymi komórkami ludzkimi, będzie zastępowana zupełnie naturalnymi, ludzkimi tkankami – zaznacza chirurg.

Źródło: tvn24.pl