Niech państwo płaci za pogrzeb dawców organów – pomysł Brytyjczyków

Dawcy organów powinni mieć pogrzeb finansowany przez państwo – radzi rządowi w Londynie szanowana brytyjska organizacja zajmująca się kwestiami etyki w medycynie. Eksperci są „za”.

– Możliwość zaoszczędzenia krewnym wydatków związanych z pogrzebem może zachęcać ludzi do rejestrowania się jako dawcy organów – przekonuje prof. Marilyn Strathern, która stała na czele badań zespołu ekspertów Nuffield Council on Bioethics, niezależnej organizacji zajmującej się etyką w medycynie.

Przez 18 miesięcy zastanawiali się oni nad tym, co zrobić, by skłonić Brytyjczyków do wpisywania się do rejestru, dzięki czemu po śmierci automatycznie pobierano by od nich organy, stosownie do zapotrzebowania.

Zdaniem BBC rząd rozważy ten pomysł, ale nie brak i głosów sceptycznych, wg których pomysł nie zachęci młodych. – Nie zmieni to zbytnio sposobu myślenia o darowaniu organów. Jestem pewien, że gdybym wpisywał się do rejestru dawców, mając 25 lat, kwestia wydatków na pogrzeb nie miałaby wpływu na moją decyzję – mówi BBC Kevin Gunning, lekarz z Addenbrooke’s Hospital w Cambridge i członek Intensive Care Society.

Źródło: gazeta.pl