„Paczka z nieba” – podsumowanie akcji

Dziś przeprowadziliśmy zapowiadaną od kilku dni akcję ?Paczka z nieba?.  Całość naszych działań skupiła się wokół Latarni Morskiej w Sopocie – paczki z niespodziankami od godziny 11:00 leciały nieomalże z nieba, bo aż z 48 metrów i lądowały w rękach, niekiedy bardzo zdeterminowanych, przechodniów.

Nie spodziewaliśmy się aż takiej determinacji w zdobywaniu paczek (niektórzy śmiałkowie odważyli się na ryzykowne wejście na dach, by zdobyć te przesyłki, które wiatr pokierował w złą stronę). Chętnych na paczki było więcej niż przesyłek, które przygotowaliśmy, nie każdy miał więc wystarczająco dużo szczęścia, aby ją zdobyć. Należy traktować to jako metaforę oczekiwania na przeszczep – biorców jest wciąż więcej niż potencjalnych dawców.

Paczki lecące z nieba symbolizowały właśnie narządy, które z nieba nie spadają, a osoby oczekujące na przeszczep mogą je otrzymać wyłącznie jako wspaniały dar drugiego człowieka.

Spore zainteresowanie wzbudziło nasze stoisko, stojące nieopodal Latarni. Rozdawaliśmy papierowe oświadczenia woli, które można było wypełnić na miejscu, by od razu zacząć je nosić przy sobie, oraz ulotki informacyjne. Udzielaliśmy wyczerpujących odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące dawstwa narządów, krwi oraz szpiku. Bardzo nas cieszyła spora wiedza, jaką dysponowali ludzie podchodzący do naszego stoiska – zdecydowana większość sama pytała o oświadczenia woli i deklarowała poparcie dla naszej akcji. Część opowiadała o własnych przeżyciach związanych z transplantologią, o historiach przeszczepów swojej rodziny czy znajomych. Ci natomiast spośród zainteresowanych niemający pojęcia o idei świadomego dawstwa, podchodzili do naszych działań życzliwie i z zainteresowaniem.

Jest to bardzo optymistyczne, bo oznacza, że Polacy porzucają powoli mity dotyczące transplantologii i zaczynają dostrzegać w niej pozytywy. To natomiast skutkuje większym otwarciem na ideę świadomego dawstwa, a co za tym idzie, więcej chętnych na pośmiertne oddanie niepotrzebnych już narządów i tym samym- więcej ludzi ocalonych dzięki przeszczepom.

Akcja zakończyła się o godzinie 14:00, w ręce przechodniów oddaliśmy 160 paczek oraz ponad 400 oświadczeń woli.

Relacja z akcji w Panoramie Gdańskiej  (15 minuta 53 sekunda)

Zapraszamy do galerii zdjęć z akcji (fot. Martyna Grabowska)