Turcja: chirurdzy przeprowadzili drugi na świecie przeszczep macicy

Tureccy chirurdzy ze szpitala Akdeniz Niversitesi przeprowadzili drugi na świecie przeszczep macicy u 21-letniej studentki, która urodziła się bez tego narządu i marzy tym, żeby urodzić dziecko.

Operacja trwała ponad 10 godzin, a do przeszczepu wykorzystano narząd zmarłej kobiety. Prof. Oemer Oezkan, który kierował zespołem chirurgów, twierdzi, że Derya Sert, u której wykonano zabieg, czuje się dobrze.

Zapewnił, że podczas operacji nie było żadnych powikłań, ale przyznał też, że nie ma jeszcze pewności, czy przeszczep się przyjmie. Gdyby tak się stało, byłaby to pierwsza udana transplantacja macicy. Tureccy lekarze uważają, że szanse studentki na macierzyństwo będzie można określić najwcześniej za 6 miesięcy. To decydujący okres dla przyjęcia się tego rodzaju przeszczepu.

W 2002 r. podobną operację przeprowadzili specjaliści w Arabii Saudyjskiej, którzy u 26-letniej pacjentki wykorzystali macicę 46-letniej kobiety. Niestety, po trzech miesiącach narząd trzeba usunąć z powodu jego martwicy wywołanej zatorowością zakrzepową. To najczęstsze oprócz krwotoku powikłanie po takiej operacji.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia
Źródło zdj: wikipedia