Pierwszy raz przeszczepili obie nogi na raz

To pierwszy taki przeszczep na świecie – tak twierdzą lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego La Fe w Walencji, którzy pod kierunkiem słynnego transplantologa dra Pedra Cavadasa dokonali przeszczepu obu nóg. – Przeszczep był jedynym sposobem na postawienie pacjenta na nogi – stwierdził Cavadas.

Lekarze nie ujawnili danych pacjenta ani dawcy. Hiszpański „El Periodico” pisze także, że biorcą jest „młody chłopiec”.

Zgodę na przeprowadzenie takiej operacji Cavadas dostał w 2010 roku. Wtedy BBC pisała także, że chodzi o przeszczepienie nóg młodemu człowiekowi, który kończyny stracił w wypadku i – z jakichś przyczyn – nie może używać protez.

– Transplantacja rąk, ramion, twarzy od zmarłych dawców jeszcze dekadę temu była science fiction, a dziś jest wspaniałą rzeczywistością w naszych szpitalach – mówił wtedy szef hiszpańskiej organizacji zrzeszającej transplantologów Rafael Matesanz.

„Doktor cudotwórca”

Jak poinformowali dziś lekarze, operacja rozpoczęła się w niedzielę wieczorem, a zakończyła w poniedziałek rano. O szczegółach operacji Cavadas zamierza jednak mówić nie wcześniej niż za dwa dni – z powodu „wysokiego poziomu skomplikowania” zabiegu.

Operacja ma być precedensem. Wprawdzie ten sam dr Cavadas w listopadzie 2006 roku wykonał pionierski zabieg przeszczepu obu rąk Kolumbijce po wypadku w laboratorium, a dwa lata później drugiej, podobnej transplantacji – obu ramion na raz – ale nikomu dotąd nie udało się przeszczepić obu nóg.

Cavadas jest także autorem pierwszego na świecie przeszczepu języka i szczęki pacjentowi, który stracił dolną część twarzy w wyniku komplikacji po leczeniu złośliwego nowotworu (w 2009 r.). Przez hiszpańskie media lekarz nazywany jest „doktorem cudotwórcą”.

Źródło: tvn24
Fot:  pedrocavadas.com/TVN24