Sprzedał nerkę by kupic Ipada

Ma 17 lat, tylko jedną nerkę, ale za to wymarzonego iPada 2. Pewien uczeń z chińskiego miasta Huaishan sprzedał prawą nerkę, żeby mieć pieniądze na zakup gadżetu. Rodzice nic nie wiedzieli.

a

17-letni uczeń z chińskiej prowincji Anhui sprzedał jedną ze swych nerek za 20 tys. yuanów (ok. 9 tys. zł) żeby zdobyć środki na wymarzonego iPada 2. Teraz, gdy stan jego zdrowia pogorszył się, chłopak bardzo żałuje tej decyzji.

Operacja

– Chciałem kupić iPada2, ale nie było mnie na to stać – opowiada uczeń pod pseudonimem Zheng. – Pośrednik skontaktował się ze mną przez internet i napisał, że mógłby mi pomóc sprzedać jedną nerkę za 20 tys. yuanów.

28 kwietnia Zheng pojechał do Chenzhou w sąsiedniej prowincji Hunan. Tam pobrano od niego nerkę podczas zabiegu zaaranżowanego przez pośrednika w szpitalu nr 198. Rodzice Zhenga nic o tym nie wiedzieli. Chłopak dostał 22 tys. yuanów za prawą nerkę.

Śledztwo

Kiedy wrócił do domu, matka zorientowała się, że syn przeszedł operację i nie ma jednej nerki. Natychmiast zawiadomiła policję. Ta jednak nie była w stanie zidentyfikować pośrednika, którego telefon po całej transakcji został wyłączony lub zniszczony przez właściciela.

Policja ustaliła, że szpital nr 198 w Chenzhou w ogóle nie przeprowadza transplantacji narządów. Władze szpitala twierdzą, że nie miały wiedzy o operacji Zhenga, ponieważ oddział, na którym pobrano nerkę, został wynajęty przez biznesmena z Fujian. Śledztwo trwa, prawdopodobnie policja poszła teraz tropem tajemniczego biznesmena.

W Polsce obowiązujące prawo mówi:

Art. 43. Kto rozpowszechnia ogłoszenia o odpłatnym zbyciu, nabyciu lub o pośredniczeniu w odpłatnym zbyciu lub nabyciu komórki, tkanki lub narządu w celu ich przeszczepienia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności lub karze pozbawienia wolności do roku.

Art. 44. 1. Kto w celu uzyskania korzyści majątkowej nabywa lub zbywa cudzą komórkę, tkankę lub narząd, pośredniczy w ich nabyciu lub zbyciu bądź bierze udział w przeszczepianiu pozyskanych wbrew przepisom ustawy komórek, tkanek lub narządów, pochodzących od żywego dawcy lub ze zwłok ludzkich, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3.

2. Jeżeli sprawca uczynił sobie z popełnienia przestępstwa określonego w ust. 1 stałe źródło dochodu, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5.

Art. 45. Kto prowadzi działalność przewidzianą przepisami ustawy dla banku komórek i tkanek, bez wymaganego pozwolenia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Art. 46. Kto, bez wymaganego pozwolenia, pobiera komórkę, tkankę lub narząd w celu ich przeszczepienia albo je przeszczepia, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Źródło: tvn24.pl