Zbigniew Religa nie żyje

Prof. Zbigniew Religa nie żyje. Wybitny polski kardiochirurg, pierwszy, który przeszczepił serce, zmarł w niedzielę ok. 16-tej. Od lat zmagał się z rakiem płuc. Miał 70 lat.

Lekarz, polityk, kawaler Orderu Orła Białego. Wybitny kardiochirurg z ambicjami reformy służby zdrowia. Nałogowy palacz, który dopiero w szpitalu rzucił nałóg. W maju 2007 roku publicznie przyznał, że ma guza lewego płuca. Przeszedł w sumie 4 operacje i dwa cykle chemioterapii.

Zbigniew Religa urodził się 16 grudnia 1938 roku w Miedniewicach. W 1963 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Warszawie. Później aż do roku 1980 pracował w Szpitalu Wolskim w Warszawie, uzyskując w tym czasie specjalizację I i II stopnia z chirurgii.

W latach 70-tych dwukrotnie szkolił się w USA z chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. W Polsce zdobywał kolejne tytuły naukowe: najpierw doktora nauk medycznych, a w 1981 doktora habilitowanego. Medyczne szlify zdobywał w Klinice Kardiochirurgii Instytutu Kardiologii w Warszawie.

Od 1984 kierował Katedrą i Kliniką Kardiochirurgii w Zabrzu. W 1990 został profesorem śląskiej Akademii Medycznej, w latach 1997-1999 – jej rektorem. W 2001 wrócił do Warszawy i objął stanowisko kierownika II Kliniki Kardiochirurgii i dyrektora Instytutu Kardiologii.

Zbigniew Religa kierował zespołem, który przeprowadził pierwszą w Polsce udaną transplantację przeszczepu serca w listopadzie 1985 r. Pacjent przeżył tylko 6 dni, ale operacja przetarła szlak dla transplantologii w Polsce. Dopiero po operacji Religi zaczęto przeszczepiać też inne organy. Religa był też inicjatorem akcji skonstruowania w pełni implantowalnej protezy serca (szerzej znanej jako polskie sztuczne serce).

Źródło: tvn24.pl