Za dwa lata przeszczepią macicę

Współczesna medycyna potrafi przeszczepić większość narządów, tak by skutecznie funkcjonowały. Jednak dotychczas operacja ta nie udawała się w przypadku macicy. Teraz brytyjscy naukowcy ogłosili, że za dwa lata będą w stanie przeszczepić ten organ, dzięki czemu pacjentka będzie mogła urodzić zdrowe dziecko.

Wcześniej – tylko raz, w Arabii Saudyjskiej, wykonano taką operację. Co prawda przeszczep się przyjął, ale kobiecie nie udało się donosić ciąży. Problem polega na szczególnym ukrwieniu tego narządu.

– To jest narząd, który w trakcie ciąży wielokrotnie się powiększa, w tej fazie ruch krwi jest znacznie zwiększony – wyjaśnia dr Piotr Lewandowski, kierownik Przychodni Leczenia Niepłodności „Novum”.

Na razie – badania na królikach

Brytyjscy lekarze próbują w warunkach laboratoryjnych dokonać przeszczepu macicy u królików. Na razie z powodzeniem usprawniono pracę naczyń krwionośnych i pozwolono na swobodny przepływ krwi. Kolejny etap badań to zapłodnienie zwierząt metodą in vitro i obserwacja przepływu krwi w trakcie ciąży.

Macica tylko na 2-3 lata

Przeszczep macicy nie jest – w odróżnieniu od większości innych operacji transplantologicznych – sposobem ratowania życia. To jedynie szansa na urodzenie dziecka dla kobiety, która w warunkach naturalnych nie jest do tego zdolna. Dlatego naukowcy chcą przeszczepiać ten narząd jedynie na dwa-trzy lata, tylko po to, by kobieta mogła urodzić dziecko. Potem narząd byłby usuwany.

Jeśli eksperyment Brytyjczyków przyniesie spodziewane rezultaty, będzie to kolejny milowy krok medycyny. Obecnie można już przeszczepiać serce, wątrobę, nerki, skórę, kości i męskie narządy płciowe. Wciąż natomiast nie udało się lekarzom przeszczepić rdzenia kręgowego i macicy. Transplantacja mózgu zaś raczej nigdy nie będzie możliwa.

Źródło: tvn24.pl