Można już wyhodować komórki wątroby z komórek skóry

Udało się wyhodować hepatocyty z fibroblastów myszy – informują naukowcy z Chin na łamach pisma „Nature”. Możliwość produkcji takich komórek wątroby byłaby idealna dla potrzeb regeneracji wątroby.

Wyhodowanie w pełni funkcjonalnych komórek wątroby czyli hepatocytów jest jednym z głównych celów medycyny regeneracyjnej. To osiągnięcie pozwoli na leczenie wątroby bez potrzeby szukania dawców, a także umożliwi na badania potencjalnych leków.

Lijian Hui wraz z kolegami z Shanghai Institute for Biological Sciences odkrył kluczowe czynniki transkrypcyjne niezbędne do przekształcenia komórek tkanki łącznej w hepatocyty. Dzięki temu udało się przekształcić mysie fibroblasty bezpośrednio w pełni funkcjonalne komórki wątroby.

Czynnikami niezbędnym do takiej transformacji były Gata4, Hnf1? i Foxa3, jednocześnie w fibroblastach wyłączono aktywność czynnika o nazwie p19Arf.

Otrzymane w ten sposób indukowane komórki wykazywały cechy charakterystyczne dla dojrzałych hepatocytów. Po przeszczepieniu ich myszom z uszkodzoną wątrobą uzupełniły populację komórek wątroby i podjęły ich funkcje.

Autorzy pracy mają nadzieję, że indukowane komórki wątroby zapewnią źródło hepatocytów do transplantacji i badań.

PAP – Nauka w Polsce