Londyn: pionierska transplantacja

Grupa naukowców przeprowadziła w Great Ormon – Street Hospital w Londynie, operację przeszczepienia 9-letniemu chłopcu jego własnych komórek macierzystych, z których wewnątrz jego organizmu powinna wyrosnąć nowa tchawica.

W przypadku pomyślnego zakończenia terapii metoda ta będzie miała duże znaczenie. Naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będzie można wykorzystywać komórki macierzyste pobrane od samego pacjenta dla naprawy jego chorego organu i tym samym unikać przeszczepiania organów od obcych dawców.

Przed dwoma laty w Hiszpanii u kobiety, chorej na gruźlicę, przeprowadzono pierwszą w historii operację przeszczepienia fragmentu tchawicy, sztucznie uzyskanego za pomocą komórek macierzystych. Od martwego dawcy pobrano część tchawicy, z której pozostawiono tylko szkielet składający się z kolagenu – głównego białka tkanki łącznej. Pozostałe komórki zostały całkowicie usunięte. Na szkielet przeszczepiono następnie komórki macierzyste, pobrane ze szpiku samej kobiety.

Operacja całkowitego przeszczepienia tchawicy brytyjskiemu chłopcu została przeprowadzona według tej samej technologii. Różnica polegała na tym, że szkielet został przeszczepiony natychmiast po wszczepieniu na niego komórek macierzystych. Tym samym, nowy organ powinien ukształtować się już wewnątrz organizmu pacjenta.

Źródło: PAP/Rynek Zdrowia