Dwa udane przeszczepy twarzy

Sukcesem zakończyły się dwie operacje przeszczepienia twarzy – informuje „The Lancet”. W chińskim szpitalu Xijing w mieście Xi’an twarz przeszczepiono mężczyźnie, którego zaatakował niedźwiedź, a we Francji choremu z wielkim guzem nowotworowym.

W przypadku Chińczyka (wieśniaka z prowincji Yunnan) potrzebny był przeszczep nie tylko pobranych od 25 -letniego dawcy (który zginał w wypadku) części miękkich – wargi, nosa, skóry i mięśni, ale także fragmentów kości twarzy. Do operacji doszło w kwietniu 2006 – mimo stosowania leków immunosupresyjnych organizm biorcy trzykrotnie usiłował odrzucić przeszczep. Jednak obecnie specjaliści uważają, że udało się osiągnąć trwały sukces. W styczniu 2007 w Paryżu przeszczepiono twarz 29-latkowi, którego twarz zniekształcił ogromny, łagodny guz – nerwiakowłókniak. Dzięki zsynchronizowaniu usunięciu guza z przeszczepem pacjent uniknął oszpecenia i po roku obserwacji można było ogłosić sukces.

Pierwszą osoba, której przeszczepiono twarz w roku 2005 byłą Francuzka Isabel Dinoire, którą pozbawił twarzy pies. Rezultaty przeszczepu uważa za „cud”. Przygotowania do kolejnych przeszczepów twarzy trwają także w innych ośrodkach, na przykład w Londynie.

Źródło: onet.pl