Pierwsze w świecie przeszczepy dysków kręgowych

Na Uniwersytecie w Hongkongu chińscy naukowcy jako pierwsi na świecie dokonali transplantacji dysków kręgowych osobom cierpiącym z powodu chorego kręgosłupa.

Dyski zostały pobrane od trzech kobiet, które zginęły w wypadkach, a wszczepione czterem mężczyznom i jednej kobiecie. Zabiegi przeprowadzone zostały pięć lat temu, jednak dopiero teraz, po upewnieniu się, że operacje zakończyły się pełnym sukcesem, poinformowali o nich na ramach „Lanceta”.

Pierwsze problemy z dyskiem można leczyć farmakologicznie i za pomocą rehabilitacji. Jednak gdy choroba jest w bardzo zaawansowanym stadium, musi wkroczyć chirurg.

Uszkodzony dysk można usunąć, a sąsiadujące kręgi połączyć ze sobą. Powoduje to jednak usztywnienie kręgosłupa. Stosuje się również sztuczne dyski. Jednak ich wszczepienie, np. w odcinku szyjnym, może narazić pacjenta na komplikacje. Piątka chorych z Chin miała problemy właśnie z tym fragmentem kręgosłupa.

– Dziś, po upływie pięciu lat, kręgosłupy naszych pacjentów są w pełni sprawne – twierdzi szef zespołu transplantacyjnego prof. Keith Luk z Uniwersytetu w Hongkongu.

Źródło: gazeta.pl