Jak wyrazić sprzeciw wobec pobrania narządów po śmierci?

Zgodnie z ustawą z dnia 01.07.2005 o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów sprzeciw wyraża się w formie: 1) wpisu w centralnym rejestrze sprzeciwów na pobranie komórek, tkanek i narządów ze zwłok ludzkich; 2) oświadczenia pisemnego zaopatrzonego we własnoręczny podpis; 3) oświadczenia ustnego złożonego w obecności co najmniej dwóch świadków, pisemnie przez nich potwierdzonego Informacje o Centralnym Rejestrze Sprzeciwów:

Kto może zarejestrować się jako dawca szpiku i komórek macierzystych?

Ogólnie zdrowa osoba między 18, a 55 rokiem życia nie posiadająca znacznej nadwagi. Więcej pod tym linkiem (tutaj link bo nie mam)

Czy mogę zamówić opaskę i/lub kartę Świadomego Dawcy Narządów?

Obecnie nie prowadzimy dystrybucji opasek ani kart. O jej wznowieniu poinformujemy przez nasze media społecznościowe

Czy mogę zapisać się/zmienić swoje dane w Klubie Świadomego Dawcy?

W związku z zaprzestaniem działalności Klubu Dawca.pl w formule z 2010 roku, obecnie nie mamy możliwości wydania lub wznowienia Karty Klubu Dawcy, zmiany danych czy zapisu nowych członków. Dane związane z działalnością Klubu ze względów bezpieczeństwa, zostały usunięte zgodnie z przepisami RODO. (Stosownie do powyższego Administrator nie przetwarza danych osobowych w rozumieniu Rozporządzenia PE i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r (RODO) Jednocześnie przypominamy, że zgodnie z polskim prawem, każdy kto nie wyraził skutecznego sprzeciwu za życia, jest potencjalnym Dawcą narządów po śmierci. Nadal zachęcamy do rozmowy z Bliskimi o swojej woli. Dziękujemy Wszystkim Koleżankom i Kolegom, którzy, dotychczas dali świadomy wyraz swojemu poparciu dla idei Dawstwa narządów i promowali ją w swoich środowiskach. Nie zaniechaliśmy inicjatywy, zostanie ona wznowiona po zaakceptowaniu przez wydawcę zasad i regulaminu; obecnie pracujemy nad nową formułą – Klubu Zdrowego Dawcy, która, poza pakietem wiedzy i informacji o Dawstwie narządów, udostępni wiedzę o programów zdrowotnych służących utrzymaniu i poprawie zdrowia.

Czy dostanę zwolnienie z pracy po oddaniu krwi/ w przypadku dyskwalifikacji?

W przypadku oddania krwi:

Zwolnienie z pracy lub zajęć lekcyjnych w dniu, w którym oddaje się krew .

W przypadku dyskwalifikacji z oddania krwi:

Dostaniesz usprawiedliwienie do dwóch godzin nieobecności w pracy lub na zajęciach.

Kto może oddać krew?

Jeżeli masz od 18 – 65 lat i ważysz co najmniej 50 kg oraz w ciągu 6 miesięcy nie miałeś/aś wykonywanych tatuaży, akupunktury, przekuć części ciała ani zabiegów medycznych i badań diagnostycznych itp. to możesz oddać krew. Pełną listę przeciwskazań znajdziesz pod tym linkiem:

https://www.twojakrew.pl/kto-moze-oddac-krew/

Długość listy Cię przeraża? Nie przejmuj się! Przed samym zabiegiem przejdziesz badanie lekarskie, w celu potwierdzenia czy kwalifikujesz się do donacji.

Czy moja zgoda jest wymagana, aby być branym pod uwagę jako dawca narządów po śmierci?

W Polsce istnieje tak zwana zgoda domniemana. Oznacza to, że każdy kto skutecznie nie wyraził sprzeciwu za życia jest potencjalnym dawcą narządów po śmierci. Lekarze jednak zwykle pytają się Rodziny o zdanie. Nawet 20% Rodzin odmawia pobrania narządów. Dlatego tak ważna jest rozmowa z członkami Rodziny i innymi bliskimi o swojej woli. Nie pozostawiaj ich w niepewności! Możesz też wypełnić oświadczenie woli, jednak ma ono jedynie charakter informacyjny.

Scroll to Top